„Mam już wyniki testu Gallupa i zupełnie nie wiem, co z tym dalej zrobić...

Liczyłam, że moje życie się odmieni, a tutaj tylko wielkie zdziwienie/rozczarowanie/wkurzenie. Natalia, zrobiłam test, ale co dalej?!”.

Wielu osobom wydaje się, że jeśli zrobią to jakże popularne ostatnimi czasy badanie, uzyskają odpowiedź na wszystkie nurtujące ich pytania i rozwiązania większości życiowych problemów. No i tu pojawiają się schody, a ja muszę Cię zmartwić: test Gallupa to nie magiczne zaklęcie na lepsze życie. To blok startowy w biegu bardzo długodystansowym. Tak, choć wielu osobom wydaje się, że samo zrobienie testu wystarczy, muszę Cię rozczarować – zrobienie badania i poznanie nazw Twoich talentów to dopiero początek.

Wyniki testu Gallupa – co z nimi zrobić?

Dostałam kiedyś wiadomość na Instagramie, która brzmiała mniej więcej tak:

Cześć Natalia! We wrześniu planuję zmienić pracę i zastanawiam się, na ile wcześniej powinnam zrobić test Gallupa, żeby móc pochwalić się i wykorzystać moje talenty na rozmowie z przyszłym pracodawcą?

Moja odpowiedź mogła być tylko jedna: „Jak najszybciej”.

Sama znajomość talentów Gallupa to za mało – żeby nam służyły, muszą rozwinąć się w mocne strony. A żeby talenty zamieniły się w mocne strony potrzeba czasu i świadomego korzystania z tych talentów. Odkrywania tego, czym jest dany talent, jak działa, kiedy się przejawia. Kiedy służy, a kiedy jest kulą u nogi. I choć mogłoby się wydawać, że po przeczytaniu raportu wszystko stanie się proste i jasne, często jest zupełnie odwrotnie. 

Co zrobić z wynikami testu Gallupa?

Krok 1 – odkryj znaczenie Twoich talentów

Największe źródło wiedzy o swoich talentach otrzymujesz w raportach po wykonaniu badania. W panelu użytkownika masz dostęp do odpowiednio 2 lub 4 raportów, które szczegółowo opisują twoje talenty i ich kolejność.

TOP5 wg Instytutu Gallupa opowiada nawet za 60% twojego potencjału, a w TOP10 jest go aż 90%. Pracę z talentami zawsze rozpoczynamy od TOP5 i dopiero gdy w miarę je „ogarniemy” warto przejść dalej.

Pierwsze co warto zrobić po otrzymaniu wyników testu Gallupa to uważnie przeczytać raporty. Mogłoby się to wydawać oczywiste, ale z doświadczenia wiem, że wiele osób zatrzymuje się na samych nazwach talentów i rzuca wyniki w kąt. Szczególnie cenne informacje zawiera Przewodnik po cechach, który zawiera spersonalizowane uwagi uwzględniające dynamikę, jaka zachodzi pomiędzy talentami danej osoby. Warto zestawić te informacje z opisami ogólnymi, które znajdziesz w Raporcie Głównych Cech.

Zastanów się, z którymi stwierdzeniami się zgadzasz, które z Tobą rezonują? Czy widzisz jak przejawiają się w Twoim życiu?

Krok 2 – sprecyzuj swoje talentowe cele

To dobry moment, żeby konkretnie zaplanować swoją pracę z talentami. Nadać jej konkretne ramy, żeby talenty nie pozostały jedynie talentami, a stały się mocnymi stronami i realnie zaczęły pomagać Ci w życiu. Żebyś nabrała większej pewności siebie, zaczęła odczuwać większą satysfakcję z życia, bardziej angażowała się w swoją pracę i różne zadania. Żebyś skuteczniej realizowała swoje cele!

Cel: poznać, zrozumieć i zacząć świadomie korzystać z talentów

Opcja 1: omówienie wyników testu Gallupa z ekspertem

Powiem szczerze – moja certyfikacja w Instytucie Gallupa to nie był kolejny papierek, którym mogłam pochwalić się na Instagramie. To nauka realnych narzędzi i konkretnych sposobów pracy z talentami. Jeśli więc utknęłaś w martwym punkcie, w głowie kłębi Ci się mnóstwo pytań, chcesz szybkich i konkretnych odpowiedzi, warto zainwestować w taką konsultację.

Omówienie wyników testu Gallupa o dwugodzinne spotkanie, podczas którego rozkładasz swoje talenty na czynniki pierwsze, przyglądasz się im z różnych stron, odkrywasz działanie i wspólnie zastanawiamy się, w jaki sposób najlepiej możesz je rozwijać.

Krok 3 – poszerzaj swoją wiedzę o talentach i dziel się doświadczeniem, jak je wykorzystywać! 

Jest jeszcze jeden krok, który pomoże Ci spojrzeć na siebie i swoje talenty z perspektywy i poszerzyć talentowe horyzonty. Warto posłuchać, co do powiedzenia w temacie Twoich talentów mają inni.

  • Na YouTube znajdziesz mnóstwo, ale to mnóstwo treści dotyczących talentów Gallupa. Na moim kanale opublikowałam blisko 50 odcinków z serii TALENTLAND, w których opowiadam o poszczególnych talentach, ale też poruszam temat talentów z szerszej perspektywy, a jeśli język angielski nie jest dla Ciebie barierą, ogrom wiedzy czeka na Ciebie na oficjalnym kanale CliftonStrengths.

  • Możesz mieć w TOP5 ten sam talent co Twoja koleżanka, a u każdej z Was będzie on działał trochę inaczej. U każdej z Was będą się ujawniać innego jego oblicza, dlatego warto rozmawiać z innymi utalentowanymi osobami, żeby poszerzać swoją wiedzę na temat każdego z nich i czerpać od nich to, co w danym talencie jest najlepsze!

Jakie były Twoje pierwsze kroki po zrobieniu testu Gallupa? A może test jeszcze przed Tobą? Jeśli masz jakieś pytania dotyczące testu Gallupa i pracy z talentami, napisz do mnie tutaj.