Test Gallupa

Co bada i kiedy warto go zrobić?

Co to jest test Gallupa?

Narzędzie CliftonStrengths, znane w Polsce jako test Gallupa, określa Twoje naturalne talenty. Pokazuje, jakie działania są dla Ciebie najbardziej naturalne, przez co najprostsze do wykonania i gdzie (w jakich obszarach) powinnaś szukać w sobie potencjału. Bo właśnie obszar potencjału to obszar, w którym najłatwiej będziesz mogła osiągnąć mistrzostwo!

Zauważyłaś, że robienie niektórych rzeczy sprawia Ci więcej przyjemności, niż innych? Że od dziecka jedni lubili robić mnóstwo rzeczy na raz, inni bawili się długo w jedną i tę samą zabawę? Jak to jest, że niektóre z nas uwielbiają sprzątać i organizować pracę, a inne marzą, żeby ktoś zrobił to za nie (i przy okazji świetnie wychodzi im delegowanie zadań)?

Podstawy koncepcji badania CliftonStrengths są osadzone w ponad 40-letnich badaniach sukcesu na przeróżnych polach (od biznesu po edukację) i w wielu – bo ponad 50 – kulturach. Cała teoria opiera się na założeniach Psychologii Pozytywnej, czyli dziedzinie psychologii zajmującej się dobrym samopoczuciem i ludzkim szczęściem (dobrostanem). Psychologii, która zajmuje się człowiekiem zdrowym i jego możliwościami rozwoju, a nie zaburzonym.

Pobierz poradnik Zanim zrobisz test Gallupa

Czym wg Gallupa są talenty i czym różnią się od mocnych stron?

Ponieważ piszę o talentach, a podejście jest oparte na mocnych stronach, najpierw wytłumaczę Ci czym różnią się te dwa podstawowe pojęcia. Czym jest talent, a czym mocna strona?

„Talent to naturalnie powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania, czy zachowania, który może być produktywnie wykorzystany.”

Jeśli w talent zainwestujemy czas wiedzę i umiejętności, zaczniemy z niego świadomie korzystać, po pewnym czasie rozwinie się z niego mocna strona.

„Mocna strona to zdolność do ciągłego działania bliska perfekcji w określonym obszarze.”

Kiedy mamy już jasne wytłumaczenie czym jest talent, a kiedy możemy mówić o mocnych stronach, mogę opowiedzieć Ci o teście Gallupa trochę więcej.

Jak wygląda badanie testem Gallupa, czyli narzędziem CliftonStrengths?

Kwestionariusz online składa się ze 177 par stwierdzeń, które potencjalnie mają Cię opisać. Twoim zadaniem jest zaznaczyć na skali, które z nich jest Ci bliższe. Na podjęcie decyzji masz zaledwie 20 sekund, później komputer sam przeskakuje do kolejnej pary stwierdzeń. Chodzi o to, żeby zaznaczyć pierwszą myśl, która naturalnie przyjdzie Ci do głowy. Nie ma możliwości cofnięcia się do poprzedniego pytania, ani poprawienia odpowiedzi. Wyjątek: jeśli jesteś dyslektyczką, możesz poprosić o wyłączenie czasomierza i zrobić badanie bez presji czasu.

W teście nie znajdziesz pytań o Twoją wiedzę, edukacje, czy umiejętność tzw. „twarde”. One są wszystkie bardzo ważne, jednak stają się największą wartością, gdy są wzmacniaczami Twoich naturalnych predyspozycji. Pamiętaj, że test Gallupa bada naturalne talenty, a nie kompetencje, czy nabyte umiejętności. Przykładowa para stwierdzeń jaką zobaczysz w badaniu CliftonStrengths to np.: „Zawsze skrupulatnie planuję swój dzień” vs. „W wolnym czasie uwielbiam czytać”.

Co jeśli żadna odpowiedź Ci nie pasuje, albo wręcz odwrotnie – pasują obie i nie możesz się zdecydować, którą wybrać? Tak też może się zdarzyć. Wtedy wybierz tę, która rezonuje z Tobą bardziej, a jeśli faktycznie czujesz, że jest „fifty fifty”, wtedy powinno się wybrać punkt po środku – to też będzie ważna i wartościowa odpowiedź. Pamiętaj, że w teście nie ma dobrych, ani złych odpowiedzi. Dlaczego? Ponieważ nie ma lepszych i gorszych talentów! Każdy talent jest wyjątkowy i należy o tym pamiętać.

Dwie opcje badania do wyboru: TOP5 i 34 talenty

Test wykonuje się w języku polskim, jednak część raportów otrzymujesz w języku angielskim. Co więcej, co wyboru są dwie wersje: TOP5 i 34 talenty. To jest to samo badanie, ale różni się ilością raportów i ilością talentów, które poznajesz. Wybór nie zawsze jest oczywisty, bo obie wersje różnią się też ceną. Jeśli nie wiesz, którą wersję wybrać, koniecznie obejrzyj ten film:

Pobierz poradnik Zanim zrobisz test Gallupa

Kiedy warto wykonać Test Gallupa?

Powinnam napisać: ZAWSZE! Jest jednak kilka momentów w życiu, kilka okoliczności, kiedy wiedza o Twoich unikalnych talentach może Ci się szczególnie przydać. Jakie to chwile?

  • Brak Ci pewności siebie. Nie wiesz, w czym jesteś dobra, albo masz poczucie, że jesteś beznadziejna. Odkrycie i zrozumienie swoich talentów wpływa szalenie pozytywnie na naszą samoocenę i pewność siebie!
  • Twoja praca mocno Cię wkurza i czujesz, że powoli się wypalasz. Planujesz zmienić pracę, ale nie bardzo wiesz, w którym kierunku powinnaś pójść, bo nie wiesz, w czym jesteś dobra
  • Jesteś na urlopie macierzyńskim i nie wyobrażasz sobie powrotu do starej pracy. A może wręcz odwrotnie – dopiero urodziłaś, a już chciałabyś działać?
  • Planujesz wystartować ze swoim biznesem i zastanawiasz się, czy sobie poradzisz?
  • Właśnie kończysz/skończyłaś studia i nadal zastanawiasz się, gdzie drzemie w Tobie największy potencjał?

Wg badań Instytutu Gallupa, osoby, które wykorzystują swoje mocne strony w pracy wykazują 6 razy wyższe zaangażowanie w pracę i trzykrotnie wyższą satysfakcja z życia! Dlatego uważam, że zdecydowanie warto mieć świadomość swoich talentów, rozwijać je, ponieważ wynikają z tego absolutnie same korzyści.

Talenty i mocne strony w życiu codziennym

Choć wcześniej wymieniłam sytuacje dotyczące głównie obszarów zawodowych, chcę Cię zachęcić do wykonania testu Gallupa bez względu na Twoją sytuację zawodową. Dlaczego? Bo talenty warto rozwijać, żeby świetnie wykorzystywać jako mocne strony do ułatwiania sobie życia. Poważnie, talenty możemy wykorzystywać nie tylko w pracy, ale także w życiu prywatnym (ja to nawet uważam, że jeśli przynoszą nam tyle korzyści, to grzechem jest z nich korzystać wybiórczo!): w organizacji dnia, w rozwijaniu relacji, a jakby się głębiej zastanowić, to w zasadzie w każdym obszarze naszego życia.

Poznanie talentów pozwala zrozumieć nasze zachowania, myśli i emocje i skupić się na tym, co wychodzi nam najlepiej: planowanie, czy działanie? Tworzenie wizji, czy analizowanie strategii? A może najłatwiej buduję relacje z innymi, lub motywuję ich do działania?

Poznanie talentów swoich i swoich najbliższych daje ogromne pole do wspólnego działania i w konsekwencji ułatwiania sobie życia 🙂