Test Gallupa

Czym jest i co bada narzędzie StrengthsFinder, zwane „testem Gallupa”? Kiedy warto go zrobić?

StrengthsFinder

Test Gallupa, czyli narzędzie StrenghtsFinder, określa Twoje wrodzone talenty. Pokazuje, jakie działania są dla Ciebie najbardziej naturalne, przez co najprostsze do wykonania i gdzie (w jakich obszarach) powinnaś szukać w sobie potencjału.

Zauważyłaś, że robienie niektórych rzeczy sprawia Ci więcej przyjemności, niż innych? Że od dziecka jedni lubili robić mnóstwo rzeczy na raz, inni bawili się długo w jedną i tę samą zabawę? Jak to jest, że niektóre z nas uwielbiają sprzątać i organizować pracę, a inne marzą, żeby ktoś zrobił to za nie? 

Podstawy koncepcji Clifton StrengthsFinder są osadzone w ponad 40 letnich badaniach sukcesu na przeróżnych polach (od biznesu po edukację) i w wielu – bo ponad 50 – kulturach. Cała teoria opiera się na założeniach Psychologii Pozytywnej, czyli dziedzinie psychologii zajmującej się dobrym samopoczuciem i ludzkim szczęściem (dobrostanem). Psychologii, która zajmuje się człowiekiem zdrowym, a nie zaburzonym, czy chorym psychicznie.

Czym wg Gallupa są talenty i czym różnią się od mocnych stron?

Najpierw wytłumaczę Ci dwa podstawowe pojęcia. Czym jest talent, a czym mocna strona?

„Talent to naturalnie powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania, czy zachowania, który może być produktywnie wykorzystany.”

 „Mocna strona to zdolność do ciągłego działania bliska perfekcji w określonym obszarze.”

Kiedy mamy już jasne wytłumaczenie czym jest talent, a kiedy możemy mówić o mocnych stronach, mogę opowiedzieć Ci o teście Gallupa trochę więcej.

Jak wygląda badanie testem Gallupa, czyli narzędziem StrengthsFinder?

Test składa się ze 177 par stwierdzeń, które potencjalnie mają Cię opisać. Twoim zadaniem jest zaznaczyć na skali, które z nich jest Ci bliższe. Na każdą parę stwierdzeń masz zaledwie 20 sekund, później komputer sam przeskakuje do kolejnej pary stwierdzeń. Chodzi o to, żeby zaznaczyć pierwszą myśl, która naturalnie przyjdzie Ci do głowy. Nie ma możliwości cofnięcia się do poprzedniego pytania, ani poprawienia odpowiedzi. 

W teście nie znajdziesz pytań o Twoją wiedzę, edukacje, czy umiejętność tzw. „twarde”. One są wszystkie bardzo ważne, jednak stają się największą wartością, gdy są wzmacniaczami Twoich naturalnych predyspozycji. Przykładowa para stwierdzeń: „Zawsze skrupulatnie planuję swój dzień” vs. „W wolnym czasie uwielbiam czytać”.

Co jeśli, żadna odpowiedź mi nie pasuje, albo pasują obie? Tak też może się zdarzyć. Wtedy powinno się wybrać punkt po środku – to też będzie ważna i wartościowa odpowiedź. W teście nie ma  dobrych, ani złych odpowiedzi. Dlaczego? Ponieważ nie ma lepszych i gorszych talentów! Każdy talent jest wyjątkowy i należy o tym pamiętać.

Test wykonuje się w języku polskim, jednak część raportów otrzymujesz w języku angielskim. Jeśli nie wiesz, którą wersję testu wybrać, albo chcesz wykonać Test Gallupa po polsku i otrzymać wszystkie raporty w języku polskim, skontaktuj się ze mną.

Kiedy warto wykonać Test Gallupa?

Powinnam napisać: ZAWSZE! Jest jednak kilka momentów w życiu, kiedy może się szczególnie przydać. Jakie to momenty?

  • Twoja praca mocno Cię wkurza i czujesz, że powoli się wypalasz. Planujesz zmienić pracę, ale nie bardzo wiesz, w którym kierunku powinnaś pójść, bo nie wiesz, w czym jesteś dobra
  • Jesteś na urlopie macierzyńskim i nie wyobrażasz sobie powrotu do pracy. A może wręcz odwrotnie – dopiero urodziłaś, a już chciałabyś działać? 
  • Planujesz wystartować ze swoim biznesem i zastanawiasz się, czy sobie poradzisz
  • Właśnie kończysz/skończyłaś studia i nadal zastanawiasz się, gdzie drzemie w Tobie największy potencjał?

Wg badań Instytutu Gallupa, osoby, które wykorzystują swoje mocne strony w pracy wykazują 6 razy wyższe zaangażowanie w pracę i trzykrotnie wyższą satysfakcja z życia! Dlatego uważam, że zdecydowanie warto mieć świadomość swoich talentów, rozwijać je, ponieważ wynikają z tego absolutnie same korzyści.

Czy test Gallupa jest dobry do rekrutacji?

Test Gallupa powinien być używany w kontekście czysto rozwojowym. Nie zaleca się zatem stosowania narzędzia Clifton StrengthsFinder do selekcji i rekrutacji pracowników. Co innego, jeśli spojrzymy na to z drugiej strony – jako potencjalna kandydatka dużo lepiej wypadniesz na rozmowie, gdy będziesz świadoma swoich mocnych stron. Poznanie swoich talentów i budowanie wizerunku w oparciu o mocne strony pozwoli Ci wybić się na tle innych kandydatów. 

Raporty talentów powinny być wykorzystywane do rozwoju jednostki, a nie do porównywania osób między sobą! Dobrym managerem może być zarówno Aktywator, jak i osoba z talentem Osiąganie – choć są swoimi totalnymi przeciwieństwami. Nie ma konkretnych talentów przypisanych do konkretnych zawodów. Chodzi o to, żeby pokazać ludziom, jak mogą wykorzystywać talenty, które mają. 

Talenty i mocne strony w życiu codziennym 

Choć wcześniej wymieniłam sytuacje dotyczą obszarów zawodowych, chcę Was zachęcić do wykonania tego testu bez względu na Waszą sytuację zawodową. Dlaczego? Bo talenty warto rozwijać, żeby świetnie wykorzystywać jako mocne strony do ułatwiania sobie życia. Talenty możemy wykorzystywać nie tylko w pracy, ale także w życiu prywatnym! W organizacji dnia, prowadzenia domu, itd. Poznanie talentów pozwala zrozumieć nasze zachowania i skupić się na tym, co wychodzi nam najlepiej: planowanie, czy działanie? Wymyślanie wizji, czy obmyślanie strategii? Poznanie talentów swoich i swoich najbliższych daje ogromne pole do wspólnego działania w kierunku ułatwiania sobie życia 🙂

Masz dodatkowe pytania dotyczące testu? Skontaktuj się ze mną!

Przewiń do góry
Facebook
Instagram