„Możesz wszystko, wystarczy że wystarczająco ciężko będziesz na to pracować.”

„Nie ma rzeczy niemożliwych. Ograniczenia są tylko w twojej głowie.”

„Jeśli o czymś marzysz, możesz tego dokonać.”

Pewnie dobrze znasz te hasła, prawda? Wylewają się z każdego motywacyjnego fanpage, przelatują Ci przed oczami, gdy scrollujesz instagram. Masz dość? Ja też. Dlaczego wszyscy w koło próbują mi wmówić, że mogę osiągnąć wszystko, czego pragnę, skoro nie jest to prawdą?  Wiesz co jest najlepsze? Że jeszcze niedawno sama żyłam w przekonaniu, że „sky is the limit.” , teraz jednak wiem, że to bez sensu. 

Nie zostaniesz prezydentem USA, jeśli nie urodziłaś się w Stanach. Nie zostaniesz profesjonalną baletnicą, jeśli wpadniesz na ten pomysł po trzydziestce. Nie zostaniesz nią też, jeśli nie masz ku temu predyspozycji fizycznych. Jasne, możesz trenować balet dla przyjemności, ale nigdy nie osiągniesz mistrzostwa. Dlaczego? 

„Nie możesz być kimkolwiek chcesz, ale możesz być kimś znacznie więcej, niż jesteś teraz.”

Tom Rath

Nie piszę jednak tego po to, żeby pozostawić Cię w poczuciu beznadziei i życiowego przegrywu. Wręcz odwrotnie! Chcę Ci pokazać, że jesteś… Geniuszką! Tak, Ty. Pozwól, że przytoczę Ci wypowiedź pewnej bardzo mądrej osoby: 

„Wszyscy jesteśmy geniuszami. Ale jeśli oceniasz rybę po jej zdolności wspinania się na drzewa, to całe życie będzie myślała, że jest głupia.”

Wiesz, kto to powiedział? Albert Einstein. Zgodzisz się chyba, że miał całkowitą rację? Otóż to! Każdy człowiek jest jedyny w swoim rodzaju, ma inne predyspozycje i inną kombinację swoich talentów. Chociaż możesz (i powinnaś) próbować wszystkiego, czego chcesz (baletu, wspinaczki, majsterkowania, czy programowania) i na co masz ochotę, długotrwały sukces osiągniesz tylko wtedy, jeśli będziesz opierać działania o swoje naturalne talenty. 

Dlaczego? Nie dasz rady na dłuższą metę robić czegoś, co w żaden sposób nie sprawia Ci przyjemności. A jeśli nawet, szybko się wykończysz. Prawda jest taka, że to, do czego mamy naturalne predyspozycje, przychodzi nam z dużo większą łatwością, robimy to efektywniej i bez ściemy, a co za tym idzie – sprawia nam większą satysfakcję.

Przejdźmy do konkretów! Czas na pierwsze ćwiczenie.

Będziesz potrzebowała kartki i długopisu. Poproszę Cię, żebyś (ale dopiero jak powiem, że teraz!) na kartce napisała zdanie: „Codziennie korzystam ze swoich mocnych stron”. Zrób to lewą ręką (jeśli jesteś leworęczna, prawą). Jak skończysz, przejdź do drugiej części ćwiczenia.

.

.

.

.

.

.

Świetnie! Jak długo zajęło Ci napisanie tego zdania? To teraz chwyć długopis drugą ręką i napisz dokładnie to samo zdanie. 

Widzisz różnicę? 🙂

Postaw na talent, nie martw się słabościami

Rozwój oparty na mocnych stronach jest unikalnym podejściem, dającym bardzo konkretne rezultaty. Oparty jest na idei, że ludzkie talenty to coś więcej, niż tylko pokazanie, że jesteś wyjątkowa. Twoje najmocniejsze talenty reprezentują Twój wrodzony potencjał. Jeśli będziesz je wykorzystywać, staniesz się bardziej efektywna, zaczniesz działać z większą pewnością, w konkretnym kierunku i zdecydowanie bardziej produktywnie.

Czemu rozwój oparty o mocne strony jest unikatowy? Ponieważ skupia się na budowaniu i rozwijaniu talentów, a nie na poszukiwaniu i wyrównywaniu słabości. Nie ma nic złego w uświadamianiu sobie słabości i radzeniu sobie z nimi, ale najlepsza szansa na sukces (cokolwiek on dla Ciebie oznacza) leży w budowaniu go w oparciu o Twoje naturalne talenty, a nie skupieniu się na naprawianiu słabości. 

No to jeszcze jedno ćwiczenie! Wyobraź sobie, że jesteś gwiazdą. Jeśli na czubkach ramion gwiazdy wypiszesz swoje talenty, a w zagłębieniach słabości, zastanów się co stanie się, jeśli zaczniesz się skupiać na jednych, a co jeśli na drugich?

Skupienie się na słabościach pozwoli Ci je wyrównać. Jak na zajęciach wyrównawczych z matematyki w szkole – będziesz ćwiczyć, aż „dobijesz do średniej”.  Świetnie, z gwiazdy staniesz się wtedy obłą, nijaką kulką. Znam setki takich kulek, które dążyły do średniej, dążyły do tego, żeby osiągnąć jakiś pułap. Ale znam też osoby, które zdecydowały się rozwijać to, co w nich najlepsze. Dziś to wielkie gwiazdy, które budzą podziw wielu. 

Do Ciebie należy decyzja: chcesz być wielką gwiazdą, czy obłą, nijaką kulą? 🙂 

Wszystkie gwiazdy zapraszam do na mój Instagram i Facebook, gdzie wspólnie będziemy rozwijać nasze talenty, by stawać się coraz większymi i mocniej świecącymi gwiazdami. Po co? By żyło się nam lepiej i bardziej!