Talent a mocna strona. Dlaczego talent nie jest twoją mocną stroną?

Test Gallupa to test, który bada Twoje naturalne talenty. Tylko jakie? Czy chodzi o to, że masz talent do śpiewania, albo talent do gotowania? Tym razem chodzi o coś innego i dziś dokładnie Ci to wyjaśnię.

Czym jest talent według Gallupa?

Rozpoczynamy od znanych Wam już definicji, ale nie miałam pewności, czy wyrecytujecie je już z pamięci 😉 Dlatego, dla przypomnienia:

„Talent to naturalnie powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania, czy zachowania, który może być produktywnie wykorzystany.”

Okej, a o co chodzi z mocnymi stronami? Przecież jeśli coś jest moim talentem, to chyba jestem w tym dobra? I tak i nie 😉 Przypomnijmy sobie definicję mocnej strony:

„Mocna strona to zdolność do ciągłego działania bliska perfekcji w określonym obszarze.”

Widzisz różnicę? Talent w Tobie już jest, ale stanie się mocną stroną dopiero wtedy, gdy odpowiednio zaczniesz go rozwijać i będziesz nad nim pracować. W jaki sposób? Chodzi o to, żeby świadomie wykorzystywać swoje talenty w codziennym życiu i w ten sposób je rozwijać. Kluczem do sukcesu jest właśnie świadomość. 

Podobnie jak odciski palców, talenty, a raczej ich konstelacja, są czymś unikatowym. Szansa, że ktoś będzie miał identyczne ułożenie TOP 5 talentów jak Ty,  jest 1 do 33 milionów! Jest więc niewielka szansa, że znajdziesz w Polsce drugą osobę o takim samym TOP 5. 

StrengthsFinder (test Gallupa) nie mierzy mocnych stron, tylko występowanie talentów w 34 obszarach tematycznych. Podczas gdy talenty występują wśród ludzi naturalnie, mocne strony muszą być rozwijane. Dla zobrazowania przedstawię Ci proste równanie:

TALENT x INWESTYCJA = MOCNA STRONA

Mały słowniczek dla przypomnienia: 

Talent – naturalnie powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania, czy zachowania, który może być produktywnie wykorzystany

Inwestycja – czas spędzony na rozwijaniu umiejętności i budowaniu bazy wiedzy

Mocna Strona – zdolność do ciągłego działania bliska perfekcji w określonym obszarze

Właśnie dlatego test Gallupa, czyli narzędzie StrengthsFinder to punkt wyjścia do samopoznania. Ludzkie talenty to instynktowne i intuicyjne źródło Twojej mądrości i siły. Jeśli zaczniesz je intencjonalnie wykorzystywać, staną się Twoim największym atutem.

Jeśli chcesz poczytać więcej o teście Gallupa, kliknij tutaj.

„Natalia, powiedz nam w końcu, jakie to są talenty!”

StrengthsFinder określa u Ciebie nasilenie 34 talentów w 4 różnych domenach (o domenach przeczytasz w innym artykule). Przyjmuje się, ze pierwsze pięć (TOP 5) to talenty dominujące, czyli te, które są dla Ciebie najbardziej naturalne i najmocniej dają o sobie znać „na codzień”. Jeśli jednak nie pracujesz nad talentami, mogą przejawiać się w formie niedojrzałej i przynosić więcej szkody, niż pożytku.

Talenty wg Gallupa

Przyjrzyjmy się teraz jakie to są talenty. Każdemu z nich poświęcę na blogu oddzielny artykuł i pokażę Ci, jak jego działanie może przejawiać się w Twoim codziennym życiu.

1. Aktywator – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Aktywator, przyczyniają się do realizacji zadań dzięki temu, że potrafią swoje myśli obrócić w czyn. Swoje zadania chcą wykonać, a nie tylko o nich mówić.

2. Analityk – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Analityk, poszukują powodów i przyczyn. Mają zdolność brania pod uwagę wszystkich czynników, które mogły mieć wpływ na daną sytuację.

3. Bezstronność – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Bezstronności, są wyczulone na potrzebę traktowania wszystkich jednakowo. Potrzebują systematyczności oraz jasnych zasad i procedur, których każdy może przestrzegać.

3. Bliskość – osobom, które szczególnie wyróżnia cecha Bliskości, sprawiają radość bliskie relacje z innymi. Czerpią głęboką satysfakcję, pracując z przyjaciółmi nad osiągnięciem jakiegoś celu.

4. CZAR Ciągłe Zdobywanie Aprobaty Rozmówcy – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha CZAR – Ciągłe Zdobywanie Aprobaty Rozmówcy, uwielbiają podejmować wyzwania związane z poznawaniem nowych ludzi i zdobywaniem ich aprobaty. Czerpią satysfakcję z „przełamywania lodów” i budowania relacji z innymi osobami.

5. Dowodzenie – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Dowodzenia, są zauważalne i wywierają wpływ na innych. Potrafią przejąć kontrolę nad sytuacją i podejmować decyzje.

6. Dyscyplina – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Dyscypliny, lubią rutynę i strukturę. Ich świat najlepiej oddaje porządek, jaki wokół siebie wytwarzają te osoby.

8. Elastyczność– osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Elastyczności, wolą „płynąć z prądem”. Mają tendencje do bycia „ludźmi dnia dzisiejszego”, którzy biorą rzeczy takimi, jakie są, i przyszłość odkrywają dzień po dniu.

9. Empatia – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Empatii, potrafią wyczuwać uczucia innych ludzi, wyobrażając sobie, że są na ich miejscu i w ich sytuacji.

10. Indywidualizacja – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Indywidualizacji, są zaintrygowane niepowtarzalnością każdej osoby. Posiadają dar zrozumienia, dlaczego ludzie, którzy różnią się od siebie, potrafią wspólnie wydajnie pracować.

11. Integrator –osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Integrator, akceptują innych. Są świadome tego, że istnieją ludzie odrzuceni i podejmują wysiłek, aby ich włączyć do grupy.

12. Intelekt – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Intelektu, charakteryzuje aktywność umysłowa. Wnikają one w istotę rzeczy i wysoko cenią sobie dyskusje intelektualne.

13. Komunikatywność – osobom, których szczególnie wyróżnia cecha Komunikatywności, na ogół łatwo przychodzi „ubieranie swoich myśli w słowa”. Są dobrymi rozmówcami i mówcami.

14. Kontekst –osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Kontekstu, lubią myśleć o przeszłości. Rozumieją teraźniejszość poprzez badanie jej historii.

15. Maksymalista – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Maksymalista, koncentrują się na silnych stronach jako sposobie stymulowania doskonałości osobistej oraz zespołowej. Starają się przekształcić coś, co już jest dobre, w coś, co będzie doskonałe.

16. Naprawianie – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Naprawiania, dobrze radzą sobie z problemami. Są skuteczne w znajdowaniu odpowiedzi na pytanie, co nie działa i jak to naprawić.

17. Odkrywczość – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Odkrywczości, są zafascynowane pomysłami i ideami. Potrafią odnaleźć związki pomiędzy zjawiskami, które z pozoru są całkowicie różne.

18. Odpowiedzialność –osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Odpowiedzialności, czują się psychicznie odpowiedzialne za to, co zadeklarowały się zrobić. Są wewnętrznie zobowiązane takimi wartościami jak uczciwość i lojalność.

19. Optymista – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Optymista, zarażają innych swoim entuzjazmem. Są pełne nadziei i pozytywnych myśli oraz potrafią sprawić, że inni także zafascynują się tym, co mają zrobić.

20. Organizator – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Organizator, potrafią nie tylko organizować, ale posiadają również elastyczność, która jest uzupełnieniem ich zdolności organizacyjnych. Lubią określać, w jaki sposób użyć wszystkich elementów i zasobów tak, aby osiągnąć maksimum wydajności.

21. Osiąganie – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Osiągania, ciężko pracują i mają w sobie duży zapas sił życiowych. Czerpią wielką satysfakcję z bycia osobą zajętą i efektywną.

22. Poważanie –osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Poważania, chcą odgrywać znaczącą rolę. Są one niezależne i układają swoje projekty według wpływu, który wywrą one na ich organizację lub osoby wokół nich.

23. Pryncypialność -osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Pryncypialności, mają pewne fundamentalne zasady, które są dla nich niezmienne. Z tych właśnie zasad wypływa określony cel ich życia.

24. Rozwaga – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Rozwagi, głęboko zastanawiają się przed podjęciem decyzji lub dokonaniem wyboru. Potrafią przewidzieć przeszkody.

25. Rozwijanie Innych – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Rozwijania innych, rozpoznają i wspierają potencjał, który tkwi w ludziach. Dostrzegają każdą oznakę rozwoju i czerpią z nich satysfakcję.

26.  Rywalizacja -osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Rywalizacji, mierzą swój postęp, porównując go z postępem innych ludzi. Dążą do tego, aby zająć pierwsze miejsce i uwielbiają współzawodnictwo.

27. Strateg – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Stratega, tworzą alternatywne sposoby postępowania i przebiegu wydarzeń. Napotykając jakiekolwiek sytuacje, potrafią szybko dostrzec w nich istotne i znaczące schematy oraz kwestie.

28. Uczenie się – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Uczenia się, mają silne pragnienie nauki i ciągłego doskonalenia siebie. Bardziej ekscytuje je sam proces uczenia się niż jego rezultaty.

29. Ukierunkowanie – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Ukierunkowania, potrafią wyznaczyć sobie kierunek, podążać nim i dokonywać korekt niezbędnych do tego, aby trzymać się obranego kursu. Najpierw określają priorytety, a potem podejmują działania.

30. Wiara w Siebie – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Wiary w siebie, są przekonane, że mają zdolności podejmowania ryzyka i kierowania własnym życiem. Mają one wewnętrzny kompas, który zapewnia im pewność w podejmowaniu decyzji.

31. Współzależność – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Współzależności, wierzą w powiązanie wszystkich rzeczy. Są przekonane, że istnieje bardzo mało zbiegów okoliczności, a prawie każde zdarzenie ma swoje znaczenie.

32. Wizjoner – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Wizjoner, są zainspirowane przyszłością i tym, co mogłoby być. Swoją wizją przyszłości zachęcają innych.

33. Zbieranie – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Zbierania, mają potrzebę zbierania i archiwizacji. Mogą gromadzić informacje, pomysły, artefakty, a nawet relacje.

34. Zgodność – osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Zgodności, szukają konsensusu. Nie lubią konfliktów, poszukują raczej obszarów porozumienia.

A teraz koniecznie daj mi znać w komentarzu, przy których talentach pomyślałaś sobie: „Wow, to o mnie!” 🙂

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że jest wartościowy, podziel się linkiem i prześlij go dalej. Możesz też dołączyć do mnie na Facebooku i Instagramie – zapraszam!

Definicje wszystkich 34 talentów pochodzą z oficjalnego raportu Instytutu Gallupa.

Podobne wpisy

4 komentarze

  1. Bliskość, rozwijanie innych, odpowiedzialność, zgodność ? tych jestem pewna, aż się uśmiechnęła czytając ?

    1. Ciekawe, czy potwierdziłoby się w badaniu! W każdym razie, jeśli tak czujesz, to śmiało możesz świadomie próbować je wykorzystywać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *